Zarządzanie wariantami : podstawy
Podczas pracy z systemem często pojawia się potrzeba powracania do tych samych wartości wprowadzanych na przykład w ekranie selekcyjnym programu. Wybór odpowiedniego tekstu, wypełnienie pól czy okresów, potrafi zająć dużo czasu i prowadzić do wielokrotnego wprowadzania tych samych danych. Aby tego uniknąć, możemy skorzystać z opcji zapisania atrybutów wariantu.
Tworzenie wariantu
Weźmy dla przykładu raport generujący świadectwo pracy. Domyślnie po uruchomieniu większość pól będzie pustych. Załóżmy, że chcemy aby raport korzystał domyślnie z innego formularza oraz żeby niektóre informacje uzupełniające w sekcji Dane dodatkowe były domyślnie wypełnione.

W tym celu należy wprowadzić dane, które chcemy zapamiętać, np.


Następnie wybrać przycisk . Po jego kliknięciu otworzy się okno, w którym będziemy mogli zapisać wszystkie wypełnione wcześniej pola jako wariant pod wybraną przez nas nazwą. Dodatkowo, możemy również zabezpieczyć wariant przed edycją przez inne osoby, które będą z niego korzystały.

W dolnej części okna znajdziemy listę z obiektami ekranu selekcyjnego. Za jej pomocą możemy np. zablokować pojedyncze pole uniemożliwiając jego edycję po wybraniu wariantu, ukryć pole itp.
W poniższym przykładzie pole Dzień wypłaty będzie zablokowane do edycji, a pole Obszar rozliczania nie będzie widoczne na ekranie selekcyjnym.

Wywołanie wariantu
Aby skorzystać z zapisanego wariantu, należy po uruchomieniu raportu wybrać zaznaczony przycisk.

Zostanie wyświetlone okno, za pomocą którego możemy wybrać wariant dwukrotnie klikając lub zatwierdzając zaznaczony wariant przyciskiem . Pola zmienią się automatycznie, zgodnie z tym, co zadeklarowaliśmy podczas tworzenia wariantu.

Thomas van Rijn
