SAP BO Cloud – analityka hybrydowa

SAP Business Objects jest nowoczesną platformą raportowo - analityczną, która usprawnia procesy zarządcze w firmach. Co ważne – systemy takie jak SAP BI można dopasować do konkretnych wymagań danej organizacji. Są elastyczne, więc w razie potrzeby można je modyfikować, dodając przydatne funkcjonalności związane z integracją kolejnych źródeł danych, ograniczeniem dostępu do wrażliwych danych, wzbogaceniem istniejących raportów, np. danymi geograficznymi, czy udostępnianiem raportów na różnych urządzenia mobilnych.

Pod koniec rok 2015 do rodziny SAP Business Objects dołączył nowy członek SAP Business Object Cloud (wcześniej znany jako C4A Cloud for Analytic).

SAP Business Objects Cloud to produkt dostarczany w chmurze, jako SaaS (Software as a Service), posiadający wszystkie możliwości raportowo – analityczne umieszczone w jednym narzędziu:
1. wizualizacje
2. planowanie
3. predykcja

SAP Business Objects Cloud został oparty o najnowszą platformę SAP HANA Cloud (In-Memory) i jest niejako alternatywą (nie zastępuje jej) dla dobrze znanej platformy SAP Business Objects BI Enterprise. Jest również odpowiedzią na nowe trendy związane z rozwojem chmury i aplikacji chmurowych. Rozwój chmury oraz możliwość integracji z danymi on-premise dają możliwość prowadzenia analityki hybrydowej, która daje nieograniczony potencjał wykorzystania jej wyników w biznesie.

Początkowo SAP Business Objects Cloud miał być platformą analityczną dla S4/HANA.

Jednak ze względu na swoje szerokie możliwości analityczne, integrację z różnymi źródłami danych, stał się produktem flagowym SAP.

SAP Business Objects Cloud posiada konektory do niemalże wszystkich istniejących źródeł danych, począwszy od tradycyjnych baz danych, baz Hadoop, produktów SAP on-premise, po rozwiązania chmurowe SuccessFactors, czy GoogleDrive.

Dane można pozyskiwać zarówno w trybie importu, jak i online (wszystko w czasie rzeczywistym).

Scenariusze przewidują:

 1. Pozyskiwanie danych bezpośrednio z systemów on-premise (połączenie online, import danych).
 2. Pozyskiwanie danych z chmury (połączenie online).
 3.  Scenariusze hybrydowe (on-premise, chmura).

Warto podkreślić, że SAP zapewnienie zabezpieczenie dedykowanej usługi cloud o wysokiej dostępności, które potwierdzone są przez odpowiednie certyfikaty np. ISO 27001, SOC1/ SSAE16, SOC2, ISO 22301.

Centralny komponent SAP BO Cloud to centrum sterowania analityką.

W tej część znajdują się wszystkie funkcje, które pozwalają na stworzenie zaawansowanych raportów, wizualizacji, uruchomienie planowania i symulacji oraz wykorzystanie predykcji. Wszystko odbywa się w gotowej infrastrukturze, bez potrzeby instalacji dodatkowych narzędzi, ponieważ całe zarządzanie odbywa się z wykorzystaniem przeglądarki internetowej.

 1. Jeśli przyjrzeć się poszczególnym warstwom SAP Business Object Cloud, można wyszczególnić następujący podział:
  Warstwa Core Capabilities – wykorzystuje potencjał platformy SAP HANA Cloud. Posiada elementy związane z definiowaniem połączeń, administracją , monitorowaniem i konfiguracją dostępów.
 2. Warstwa Analytics Capabilities, w której wyodrębnione są trzy obszary:
  a. BI – to nic innego jak możliwość eksploracji danych, tworzenie zaawansowanych raportów i wizualizacji.
  b. Planning – jest rozszerzeniem obszaru BI, które pozwala na wprowadzenie planowanych wartości. Oczywiście dane planistyczne można również replikować z SAP BPC.
  c. Predictive – pozwala wykorzystać funkcje predykcyjne.
 3. Warstwa Application, w której znajduje się SAP Digital Boardroom to element, który na dużych ekranach dostarcza wizualizacje przedstawiające pełen i przejrzysty obraz całej organizacji. Dodatkowo mamy możliwość ustalenia agendy spotkania z przypisaniem osób oraz prezentacji.

Warto również wspomnieć o dostarczanych przez SAP predefiniowanych modelach danych, wizualizacjach, które przyspieszają wdrożenie rozwiązania m.in. dla takich obszarów jak finanse, marketing oraz HR.

Źródła:
https://www.sap.com
https://www.sapdatacenter.com
https://jam4.sapjam.com

Szkolenie SAP Business Objects Cloud

Zapisz się do
naszego newslettera

Nie przegap nowych aktualizacji