Nowe możliwości z SAP HCM

Wraz z nowym rokiem kalendarzowym firma SAP przygotowała kilka nowych rozwiązań, aby skutecznie wspierać użytkowników modułu HCM w obliczu zmian stawianych przez polskie prawo. W kolejnych artykułach dokładnie przedstawimy podstawowe zmiany w kwestii urlopu macierzyńskiego, opieki nad dzieckiem oraz E-ZLA.

Pragniemy przypomnieć, że przygotowane instrukcje mają charakter poglądowy. Kody i opisy, a także kolejne prezentowane czynności mogą różnić się od tych dostępnych w Państwa systemie ze względu na indywidualną konfigurację rozwiązań. W celu wyjaśnienia niejasności zachęcamy do kontaktu z Administratorem SAP lub naszymi Konsultantami.

Włączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego do rodzicielskiego

Od nowego roku okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6-8 tygodni) został włączony do urlopu rodzicielskiego. Za ten okres należy jednak naliczać 100% podstawy wymiaru zasiłku, czyli jak za urlop macierzyński, a nie 60%, jak za pozostały okres urlopu rodzicielskiego. Aby obsłużyć taki przypadek w systemie SAP konieczne jest wykorzystanie nowego rodzaju nieobecności dostępnego w infotypie 2001 Nieobecności – „Urlop rodzicielskie 100%”.

Wynikiem wprowadzenia infotypu i naliczenia listy płac będzie wypłata zasiłku rodzicielskiego w wymiarze 100% podstawy zasiłku.

W dokumentach RSA osoba pobierająca zasiłek powinna zostać wykazana z kodem 319 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres urlopu rodzicielskiego).

W szczególnych przypadkach (gdy oboje rodzice dziecka mają prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego od tego samego dnia) urlop rodzicielski należy wypłacić pomniejszony do 80% podstawy wymiaru zasiłku. W takie sytuacji dla nieobecności 0504 Urlop rodzicielski 100% w polu „Kod liter. ZLA” należy wprowadzić wartość „8”.

Wysokość zasiłku zostanie proporcjonalnie obniżona.

Artykuł dotyczy: SAP, SAP HCM, SAP PT, SAP HR, ABAP

Zapisz się do
naszego newslettera

Nie przegap nowych aktualizacji