10 udoskonaleń w SAP Lumira 2.0 Discovery Edition

SAP Lumira 2.0 jest kompleksowym rozwiązaniem on-premise z rodziny SAP BI. Z jednej strony pozwala na samodzielną wizualizację danych, a z drugiej na tworzenie interaktywnych raportów w postaci kokpitów menedżerskich jak również aplikacji analitycznych. Produkt integruje dwa kluczowe obszary analityki, oferując użytkownikom dwa komponenty Lumira Discovery i Lumira Designer.

Lumira Discovery jest bezpośrednim następcą Lumiry 1.31 i zawiera udoskonalenia między innymi w aspektach interfejsu graficznego, źródeł danych oraz współpracy pomiędzy użytkownikami organizacji. Jest narzędziem odpowiadającym na potrzeby samodzielnej i intuicyjnej analizy danych zarówno dla nowych jak i obecnych użytkowników.

1. Koncepcja zakładek

Nowy interfejs użytkownika integruje dotychczasowy podział na 4 zakładki (Przygotuj, Wizualizuj, Utwórz, Udostępnij) i prezentuje kluczowe funkcjonalności na jednym spójnym ekranie.

Rys. 1 Połączenie kluczowych funkcji na jednym spójnym ekranie

2. Menu kontekstowe

Dodatkowym atutem jest dostępność menu kontekstowego (pod prawym przyciskiem myszy) dla wszystkich komponentów, który ułatwia nawigację w obrębie całej aplikacji.

Rys. 2 Menu kontekstowe komponentów dostępne pod prawym przyciskiem myszy

3. Aktualizacja wizualizacji

Zmiany istniejącej wizualizacji nie wymagają już od użytkownika każdorazowego dodania jej do opowieści. Teraz aktualizacja rezultatów jest automatyczna i widoczna bezpośrednio po naniesieniu poprawek.

4. Opcje filtrowania

Nowy komponent oferuje więcej opcji filtrowania danych oraz wybór rodzaju kontroli wprowadzania. Możliwe jest wybranie listy rozwijanej, pola wprowadzenia czy zaznaczenia, a selekcja danych może odbywać się na 3 poziomach – opowieści, strony jak również pojedynczej wizualizacji (wykresu/tabeli).

Rys. 3 Rozszerzone opcje wyboru kontroli wprowadzania

5. Opcje dla tabel

Komponent tabeli (macierzy) staje się bardziej elastyczny. Tabele zyskują nowe możliwości w postaci: dostępu do hierarchii, drążenia, sortowania i filtrowania danych. Intuicyjne menu kontekstowe pozwala również na tworzenie rankingów, kalkulacji, współczynników skalowania oraz formatowanie wyglądu tabeli zamiast wykorzystania standardowych ustawień, jak miało to miejsce w wersji 1.31.

Rys. 4 Ulepszone formatowanie i dostęp do funkcji w obrębie tabeli

6. Źródła danych

Lumira Discovery pozwala na zaimportowanie wielu źródeł danych w postaci plików, źródeł SAP jak i źródeł z zewnętrznych baz danych. Poza klasycznych importem danych, nową funkcjonalnością w wersji 2.0 jest dostęp online do systemów SAP BW i HANA. W trybie online dane są dostępne w dokumencie bez konieczności ich manualnego odświeżania. Użytkownicy mają możliwość wyboru zdefiniowania połączenia lokalnego (za pomocą SAP Logon zainstalowanego na systemie klienta) oraz wstępnie skonfigurowanego połączenia w ramach platformy SAP BOBI.

Rys. 5 Bezpośredni dostęp do live data dla SAP BW i HANA

7. Strona główna

Po uruchomieniu programu użytkownik zostaje przeniesiony do strony głównej. Poza wyświetlaniem ostatnio wykorzystywanych dokumentów, dodatkową korzyścią jest dostęp do nowych jak i ostatnio używanych źródeł danych, w tym również wybranie wcześniej wspomnianych połączeń do SAP BW/ HANA w trybie online. Nowe podejście wyglądu interfejsu wpisuje się w trendy SAP Fiori (układ kafelkowy).

Rys. 6 Nowy wygląd strony głównej (w stylu SAP Fiori)

8. Funkcje BEx

Dostęp online do systemu SAP BW zapewnia integrację z zapytaniami BEx. Lumira Discovery wzbogaca narzędzie o typowe dla SAP BW/BEx funkcje jak hierarchie, struktury, zmienne czy opcje wyświetlania (np. współczynniki skalowania), czego z pewnością brakowało w poprzedniej wersji aplikacji.

9. Integracja z Lumira Designer

Lumira Discovery pozwala kontynuować prace nad opowieściami w komponencie przeznaczonym do tworzenia zaawansowanych aplikacji analitycznych jak i planistycznych – Lumira Designer. Taka idea ułatwia współpracę między użytkownikami biznesowymi i programistami IT. Biznes może przekazywać prototypy raportów w formie opowieści, na podstawie których użytkownicy zaawansowani (IT) budują aplikacje i kokpity stosując skrypty oraz nadając interakcje.

Rys. 7 Jednolita technologia

10. Format plików

Zarówno komponent Discovery jak i Designer posiadają unikalny format plików LUMX, dzięki któremu użytkownicy zyskują ścisłą integrację między narzędziami. Jednolity format sprawia też, że zarówno opowieści jak i zaawansowane aplikacje mogą być publikowane na platformie SAP BOBI.

Lumira 2.0 jest produktem długo wyczekiwanym przez analityków korzystających z narzędzi SAP. Powstanie produktu kontynuuje ideę producenta w aspekcie ujednolicenia całego portfolia narzędzi analitycznych. Połączenie dwóch produktów zapewnia lepszą komunikację między biznesem i IT. Użytkownicy biznesowi mogą w szybki i łatwy sposób tworzyć opowieści i udostępniać rezultaty bezpośrednio na platformie BI. Natomiast zaawansowani użytkownicy mogą przetwarzać raporty dostarczane przez biznes, wzbogacając je o funkcje spełniające indywidualne wymagania klienta.

Zapisz się do
naszego newslettera

Nie przegap nowych aktualizacji